Přeskočit navigaci.
Jste zde: Úvod > Novinky výpis

Novinky výpis

Další akcí školního parlamentu v tomto roce je organizace Kloboukového dne.

Cílem akce je zkusit se na něčem domluvit a zrealizovat, byť to je zatím jen menší akce.

A proti loňsku určitě klobouků přibylo :-)

Jak to všem slušelo můžete posoudit ve fotogalerii.


Druhý týden v lednu se přihlášené děti ze školy a školky zúčastnily lyžařského výcvikového kurzu na Monínci. Každé ráno děti odjížděly autobusem a v poledne se vracely do školy a školky na oběd. U autobusu si je vyzvedávali instruktoři. První den již byly rozděleny do skupin a někteří už lyžovali na velké sjezdovce. Každý den bylo vidět obrovské lyžařské zlepšení a děti byly přeřazovány do pokročilejších skupin. I přes špatné sněhové podmínky si děti lyžování užily a udělaly velké pokroky. Poslední den se všichni účastnili jízdy ve slalomu a získali medaili a diplom.

Chtěli bychom poděkovat všem instruktorům za vynikající organizaci, pomoc dětem, ochotu a vstřícnost.


V týdnu od 6. do 10. ledna se žáci druhého stupně zúčastnili LVK v Železné Rudě na Špičáku. Protože bylo přihlášeno málo žáků, zvolili jsme dopravu linkovým autobusem a vlakem. Po nevydařené cestě, kdy byl celý vlak evakuován kvůli vzniklému požáru, jsme úspěšně začali výcvik. Během tří dnů udělaly děti obrovské pokroky jak na lyžích, tak na snowboardu. Začínali jsme na menší sjezdovce, koncem týdne se většina přesunula na sedačkovou lanovku. Každý večer byl připraven pro všechny účastníky program, hráli jsme hry, vymýšleli scénky... Věříme, že domů jeli všichni s dobrou  náladou a s dobrým pocitem, že všichni sjezdovku sjedou.


Během tohoto dne byly děti rozděleny podle svého zájmu do skupin. Každý se přihlásil na dvě dílny, kde si děti mohly zazpívat, vytvořily si svícny, vyrobily andílky z papíru, někteří stavěli modely ze stavebnice Merkur. Nejvíce dětí mělo zájem o pečení cukroví a vyfouknutí skleněné ozdoby pod odborným vedením skláře pana Svobody.

Věříme, že se den všem líbil a děti si tak mohly vyzkoušet jak různé činnosti, tak spolupráci s jinými dětmi ze školy. Také bychom chtěli poděkovat za pomoc rodičům, kteří pomáhali s přípravou jednotlivých dílen.


Ve čtvrtek 12. 12. děti prvního stupně navštívily v Praze v Muzeum hudby (Národní muzeum) program Staré pověsti české, kde se zapojily do hudebního programu, který je provázel dějinami. Prošli jsme se po Karlově mostě a podívali se na stromeček a stánky na Staroměstském náměstí.


V pondělí 11. 11. se ve školce uskutečnilo podzimní tvoření rodičů a dětí. Na úvod děti rodičům zazpívaly podzimní písničky a potom společně vyráběli podzimní květníčky ubrouskovou technikou. Protože bylo svatého Martina, vyrobily si děti z papíru zápich do květníku hlavu koně a z alobalu podkovu s vločkami.


Brigády se zúčastnili rodiče, dětí i pedagogové školy i školky. Všem velice děkujeme za pomoc. Během odpoledne připravili prostor a podklad na vrbové stavbičky a hmatový chodník. V současné době jsou již vrbové stavbičky osazeny, vyplněny mulčovací kůrou a probíhá závlaha.


7. října navštívili žáci 2. stupně v Praze planetárium s programem "Země a její sféry". V Národním muzeu byli rozděleni na dvě skupiny. Téma 6. 7. ročníku bylo "Jak se žilo za Keltů", 8. a 9. ročník se seznámil s významnými osobnostmi historie - program "Objevujeme Panteon". 


Práce o prázdninách

byly většinou zaměřeny na technické zlepšení či opravy:

Zde pro informaci přehled hlavních prací:

 • Zahrada

Vybudování venkovní třídy pro MŠ a ZŠ, včetně základních terénních úprav, tak

abychom ji od září mohli používat.

(Nábytek ve venkovní třídě budou zatím starší lavice a stoly ze školy)

Tato třída je z financí MěÚ, děkujeme za tuto investici

 • Mateřská škola

doplnění žaluzií v horní třídě MŠ (bude dokončeno)

oprava umyvadel a baterií v horní umývárně

dokončení "malování" v šatně :-)

 • Základní škola

výměna zářivek v chodbách "staré budovy"

malování stěn v učebně HV

dokončení výměny radiátorů v budově ZŠ

renovace stěn a malování místnosti pro úklid a skládek

nové lavičky před školu

Některé úpravy budou ještě pokračovat v září, ale tak aby nenarušily provoz školy.


MŠ Lyžování na Monínci od 4.3 do 8.3. pro přihlášené zájemce 

Lyžařská škola na Ski areálu Monínec letos nabídla rodičům dětí v mateřské škole možnost zaplatit si týden výuky lyžování pro předškolní děti, s tím, že mateřská škola zajistí doprovod dětí, výuku pak povedou instruktoři lyžařské školy.

Rodiče projevili zájem, aby se děti výuky zúčastnily, takže po přihlášení a zaplacení byla naše školka zařazena do kalendáře lyžařské školy.

Lyžování se nakonec zúčastnilo 11 dětí, ze školky většinu dní doprovázela a fotkami dokumentovala p.uč.Hubičková. První den doprovod doplnila p.uč. Čandová, jednak aby bylo více lidí na oblékání, převlékání a obouvání dětí :-) a také, aby jako tělocvikář zhodnotila, jaké jsou na Monínci možnost pro případné rozšíření nabídky pro další zájemce ...

Autobus cestou ještě nabíral děti ze školy a školky v Petrovicích. Výuka probíhala 3 hodiny, s přestávkou na svačinu a čaj, na pozdnější oběd se děti vracely.

Na páteční lyžování pak se mohli přijet podívat i rodiče, čehož ve velké míře využili. Myslím, že za týden lyžování udělaly děti velký pokrok, a dětem i rodičům se tato akce líbila, určitě i díky přístupu instruktorů lyžařské školy.

A navzdory původním předpovědím i počasí během týdne přálo.

Možná další nápad k rozvoji sportovních dovedností od školky ...


ZŠ Bruslení Zimní stadion v Sedlčanech 14.2. a 27.2

V loňském roce jsme poprvé zařadili výuku bruslení na Zimním stadionu v Sedlčanech tak, že se přesunuly hodiny tělesné výchovy pro všechny ročníky druhého stupně na jedno odpoledne, objednali jsme ledovou plochu jen pro naši školu, objednali autobus a vyrazil bruslit celý druhý stupeň.

V letošním školním roce na doporučení našich učitelů tělesné výchovy jsme výuku objednali dvakrát v rozmezí 14 dnů, jelikož s přírodním ledem je to poslední dobou špatné, a když už se něco na bruslích naučím, je to třeba alespoň jednou zopakovat ..

Vzhledem k tomu, že žáky doprovází dva kvalifikovaní tělocvikáři, mohou jim hodně pomoci při vysvětlování základních pravidel pohybu na bruslích (někteří snad byli opravdu na bruslích poprvé) případně doporučit, jak techniku bruslení vylepšit.

Ledovou plochu a autobus zajistila p.uč.Čandová a společně s p.uč. Švecem vedli pro všechny žáky druhého stupně výuku bruslení (omluvilo se jen několik).


13.1 až 18.1. Lyžařský výcvikový Zadov

Lyžařského kurzu se účastní žáci 7. až 9.ročníku.

V loňském roce zcela vyjímečně lyžařský kurz  neproběhl pro malý počet přihlášených žáků.

V roce letošním naopak bylo zájemců dost, bylo jich 28.

Kurz se uskutečnil tradičně v šumavském Zadově, sněhu bylo také dostatek.

Jen doufám, že jsme si letos vybrali na delší dobu smůlu - jeden z účastníků si přivezl z hor kromě zážitků i sádru na noze :-(

Výuka se soustředí zejména na sjezdové lyžování, ale žáci si vyzkouší i běžky.

Pedagogický doprovod zajišťují učitelé tělesné výchovy p.uč. Radka Čandová a p.uč. Martin Švec, a třetí pedagog p.uč. Marcela Kakešová.

Cílem lyžařského kurzu je nejen naučit se, nebo zdokonalit v lyžování, ale také prožít společně pár dní na horách, poznat se navzájem i mezi ročníky.

Jako obvykle se pobyt zřejmě povedl, podívejte se ve fotogalerii :-)


MŠ projekt 100 let republiky v týdnu 22.10. - 26.10.2018

Také v naší mateřské škole si paní učitelky tento týden připravily program zaměřený

na připomenutí 100 let vzniku naší republiky - přiměřeně věku a dovednostem dětí se tomuto tématu věnovali mladší i starší děti.

V přiložených souborech si můžete přečíst průběh celého týdne a podívat se na fotografie.

100 let republiky Sluníčka

100 let republiky KrtečkovéŠkolní kolo soutěže pIšQworky 2018.

Ve středu 24.10. odpoledne se na naší škole uskutečnil 8.ročník školního kola strategické hry 

pIšQworky.

Zúčastnit se o všichni žáci 2.stupně.

Do oblastního kola konaného v GOA Sedlčany postoupí tým pěti nejúspěšnějších zástupců z osmičky a devítky.

Vítězkou letošního turnaje se stala

    Sabina Pechová, která v žádném z postupových kol nebyla poražena.

Druhé místo obsadil Filip Kakeš. Třetí místo patří Tomáši Votlučkovi.

Odměnou pro vítěze byla čokoláda a pocit příjemně prožitého odpoledne.

Vítěznou trojici do oblastní soutěže doplní Veronika Procházková a Barbora Kulandová.

Organizátorem soutěže a hlavním rozhodčím byla p.uč. Zelenková,

druhým rozhodčím p.uč. Kakešová.

Do oblastního kola držíme pěsti, po loňském úspěchu (nejlepší ze základních škol), bude co obhajovat.

Fotografie ze školního kola najdete ve Fotogalerii.


Dravci a sovy

Dne 18.října žáci naší školy zhlédli výukový program Dravci a sovy. Program probíhal na hřišti pod školou, kde se vešli všichni žáci, několik dravců a sov a chovatel ptáků.  Děti měly možnost zblízka vidět například naši nejběžnější sovu puštíka obecného, nejmenší sovičku kulíška, naopak jednoho z největších dravců planety orla kamčatského nebo vzácného luňáka červeného.

            Dále si žáci vyslechli poutavé vyprávění o způsobu života jednotlivých ptáků, ale i o důvodech, proč se z naší krajiny vytrácejí. S velkým ohlasem se setkala možnost nechat si dravce usednout na ruku chráněnou koženou rukavicí.

            Bylo to velmi zajímavá hodina přírodopisu, všem se moc líbila a těší se na další podobný program …


MŠ podzimní tvoření s rodiči

Paní učitelky v mateřské škole několikrát do roka pozvou do mateřské školy odpoledne i rodiče, aby si společně zkusili nějakou rukodělnou dovednost :-)

Ve středu 17. října byla letošní první schůzka. 

Tentokrát bylo tvoření ve spolupráci s paní Šárkou Dědinovou, která pro děti připravila polotovary podzimních ozdob. Děti pak společně s rodiči tyto polotovary nazdobili barvami, fixem. Vznikly tak samotné ozdobičky, nebo na špendlíku, na kolíčku, které je možno použít k dekoraci.

K této podzimní dílně byl připraven i čaj a na závěr mohli všichni ochutnat štrůdl, který děti dopoledne s paní učitelkami upekly.

 Památník Vojna, Hornické muzeum Příbram

17. října žáci sedmého až devátého ročníku vyrazili na exkurzi, která byla do výuky zařazena v souvislosti s „osmičkovým“ výročím našich dějinných událostí.

Navštívili Památník Vojna u Příbrami, nechvalně proslulé místo pracovních táborů naší poúnorové historie roku 1948 po boku Sovětského svazu. Měli možnost nahlédnout do prostor, ve kterých pobývali a pracovali nepohodlní občané komunistického režimu padesátých let. Celé místo bylo ze všech stran střežené strážními věži a ostnatými dráty a na mapách by ho tenkrát nikdo nenašel. Seznámili jsme se s pracovním životem vězňů prostřednictvím zachovalých budov, kterými nás prováděl místní odborník.

Na Památník Vojna jsme navázali pobytem v hornickém muzeu, kde jsme se seznámili s těžkými pracovními podmínkami horníků v podzemí, což bylo mimo jiné i denní náplní zajatců v pracovních táborem minulého režimu.


Balonková slavnost 2018

- proběhla za krásného, ještě letního počasí ve středu 12.září 2018

- přivítáni byly nováčci v mateřské škole, i ti co přišli v průběhu druhého pololetí loňského roku, všichni dostali malý balíček a samozřejmě balonek

- přivítáni byli i nováčci v první třídě - celkem 12 žáků, trička, která prvňáčci dostali mají letos mátovou barvu

- děkujeme Šachovům za balíčky, kterými byli všichni nováčci obdarováni

- dík patří deváťákům, kteří se postarali o zábavu v průběhu slavnostního podvečera

- a děkujeme rodičům, že si našli čas a přišli na slavnost i na prohlídku školy

Balonková slavnost je za námi, školní rok 2018/19 definitivně začíná :-)

Fotografie najdete ve fotogalerii .


Úpravy, opravy a nákupy během letních prázdnin 2018

Budova mateřské školy:

 • opraveny stěny ve třídě předškoláků, upravena elektrické rozvody, vymalování třídy a položení nového koberce
 • nové skříňky ve třídě předškoláků
 • opraveny stěny v šatně, nová světla v šatně, nové obrázky na stěnách šatny
 • nové klávesy  a  CD přehrávač

Budova základní školy

 • vymalována jedna třída v přízemí, vyměněny regály školní knihovny v této třídě
 • opraveny stěny a vymalována jedna třída v prvním patře (nejmenší třída)
 • nové lavice a židle pro prvňáčky
 • vyměněny zářivky v nynější deváté třídě
 • zakoupeno několik zamykacích skříní do archivu (3ks) a do sborovny (1ks)

Školní jídelna

 • nový nerezový nábytek - malý a velký pracovní stůl
 • dva nerezové regály

Školní zahrada

 • nový přívod vody pro školu z hlavního vodovodního řadu 
 • připraven přívod vody a elektřiny pro venkovní třídu
 • vyměněna drátěnka směrem k benzínce
 • objednána nová vrata v dolní části zahrady
Děkujeme vedení města za podporuŽáci 1.stupně se zúčastnili každoročního klání - Velikonoční trojboj.

Turnaj proběhl v úterý 27.3. v Sedlčanech.

Pochvala patří všem zúčastněným.

Nejlépe se umístili tito mladí sportovci:

 • Lucka Macková obsadila 1.místo v kategorii dívky 1.ročník
 • Vojta Polák obsadil 1.místo v kategorii chlapci 3.ročník
 • Charlotte Novozámská obsadila 2.místo v kategorii dívky 3.ročník 

Gratulujeme a děkujeme za reprezentaci školy.


Na středu 28.února paní učitelky připravily pro děti v mladším oddělení projektový den.

Téma bylo únorové - "Koblížek".

Děti byly s tímto od rána a ještě si nakonec pochutnaly :-)

Během celého dne paní učitelky fotily, a rodiče se hned druhý den mohli ve školce na fotky podívat.

Fotky již nyní najdete ve školní Fotogalerii - www.skolahora.rajce.idnes.cz

Průběh dne si můžete přečíst zde:

A ta vůně koblížků, když se upekly ..

Příprava určitě byla náročná, ale bylo vidět, že si děti den opravdu užily.Tradiční karneval proběhl i ve školní družině.

Fotografie z úterního odpoledne 13.2. najdete ve Fotogalerii.


Letošní mírná zima nás opět ošidila o možnost bruslení na rybníce,

a proto učitelé TV zajistili v rámci výuky tělesné výchovy pronájem ledové plochy v Sedlčanech na dvě hodiny v pondělí odpoledne dne 12.2.

Pronájem byl uhrazen z prostředků školy.

Bruslení se tentokrát zúčastnili žáci celého druhého stupně, chlapci i dívky, 

a tedy i oba vyučující TV - p.uč. Čandová a p.uč.Švec.

Doprava byla zajištěna objednaným autobusem.

Všichni žáci si zajistili brusle, a snad jim alespoň tyto dvě hodiny pod vedením tělocvikářů pomohli, aby našli v bruslení zálibu a v zimě občas vyrazili s chutí led :-)


V prvním týdnu nového roku dne 5.1.2018  v základní škole proběhla sice neplánovaná, ale o to zajímavější beseda s panem Petrem Čihákem, který nám přinesl ukázat drobné vykopávky, které se našly okolo Vltavy, nebo v blízkém okolí Krásné Hory.

Beseda proběhla postupně ve třech skupinách od 4.ročníku do 9.ročníku.

Petr žáky se seznámil s tím, jak se takové stopy minulosti objevují, jaká je to mravenčí práce, jak se s nimi dále nakládá, ..

A samozřejmě přidal historické informace a souvislosti a data. Jeho povídání bylo pro většinu žáků i učitelů velmi zajímavé. Žáci měli vzácnou možnost tyto drobné předměty si prohlédnout. Viděli, jak zruční lidí zde již před několika tisíci lety žili, co vyráběli, ..

Za tuto možnost Petrovi i jeho spolupracovníkům velmi děkujeme.V úterý 7.11.listopadu se naše škola již tradičně zúčastnila oblastního kola soutěže pišqworky.

Letošní ročník byl již desátý, a naše škole se také účastní poněkolikáté.

Družstvo ve složení Bára Kulandová, Sabina Pechová, Veronika Procházková, Daniel Hadáček a Martin Palus se po postupu ze základní skupiny probojovalo první částí pavouka a dostalo se mezi nejlepší čtyři družstva.  

Zároveň se tímto stalo nejlepší za zúčastněných základních škol.

Roztomilá koťátka, jak se družstvo jmenovalo, se ani dalších bojů s gympláky nezalekla a jedno z družstev dost potrápila.

Celkové čtvrté místo ze čtrnácti účastníků je velkým úspěchem. Blahopřejeme.


Žáci 4. a 5. ročníku ve čtvrtek 19.10. v poledne vyrazili na podzimní odpolední výlet na Husovu kazatelnu do Petrovic. 

Paní učitelka třídní správně tušila, že je nutno využít jednoho z posledních krásných podzimních dní a místo výtvarné výchovy ve škole, vyrazit ven. Do Petrovic dojeli všichni autobusem a pak již po svých k Husově kazatelně. 

Dopolední mlha se opravdu v poledne zvedla, takže si všichni užili krásné odpoledne, lehce zvládli pár kilometrů kolem Petrovic.

Ve fotogalerii si můžete prohlédnout kouzelné podzimní fotografie.


V posledním říjnovém týdnu jsme v Krásné Hoře měli jedinečnou příležitost vidět

a prohlédnout si vzácné repliky korun Karla IV. - Svatováclavskou korunu a Císařskou korunu Svaté říše římské.

Dva týdny, které vystavení korun předcházely, připravovali žáci 9.ročníku informační panel

k vystaveným replikám i něco z historie Krásné Hory.

Svatováclavská koruna údajně byla vyrobena i z krásnohorského zlata, takže souvisí s historií královského horního města.

Informační panel pak byl součástí výstavy replik, a zájemci zde mohli najít základní informace.

V pondělí 23.10. výstavu navštěvovali žáci sousedních škol, a deváťáci zde pod dohledem paní učitelky třídní měli roli průvodců.

Během celého dopoledne v čtených komentářích rozšiřovali obzory svým vrstevníkům.


Z každého ročníku prvního stupně se soutěže zúčastnili jeden chlapec a jedna dívka. Soutěžilo se ve třech disciplínách : hod medicinbalem, trojskok snožmo z místa, driblink.

Tři žákyně se ve své kategorii umístily na stupních vítězů:

1.místo - Eliška Popule (1. ročník)

2. místo - Anna Hrubá (4. ročník)

3. místo - Karolína Krůtová (5. ročník)

Gratulujeme :-)


V týdnu od 20.3 - 24.3. se zúčastnilo 30 žáků prvního stupně plaveckého kurzu. Někteří vstupovali do bazénu s obavami, ale všichni boj s vodou vyhráli a domů si odvezli vysvědčení za uplavané metry. A delfínů, což je 200 metrů, jsme vezli 23. 

Všechny děti zvládly odloučení od rodiny velmi dobře. A jestli nějaká slzička byla, věřím,  že spousta činností, her, zábavy, plavání pomohlo dětem stýskání překonat. Ubytování bylo moc hezké, jídla dostatek....

Všichni mají velkou pochvalu za zvládnutí kurzu jak od nás, tak od plavčíků i od personálu hotelu.

Martina Vlčková


Víme, že ještě není duben, kdy se každoročně připojujeme k akcím ke Dni Země :-)

Letos poněkud s předstihem, ve škole proběhla opakovaně akce, která 

žákům připomněla důležitost třídění odpadů.

Lektorka postupně s dětmi po třídách zopakovala základní informace o tříděném odpadu, proč odpad třídit, případně zodpověděla otázky, ..


Průběh letošního lyžařského výcvikového kurzu zdokumentovaný na fotografiích

najdete ve fotogalerii.


V pondělí 9. 1. žáci naší školy navštívili nově vystavěnou provozovnu firmy Laktos. Do nové výrobny bude přesunuta výroba mléčných výrobků ze stávající provozovny na náměstí.

Po výrobně nás provázel pan Vrba, který nám ukázal všechny prostory, podal odborný výklad a zodpověděl dotazy dětí. Prohlédli jsme si nové prostory, viděli jsme, jak funguje linka na porcování a balení sýrů. A neodešli jsme s prázdnou! Byla i malá ochutnávka sýrů. Děkujeme Usmívající se

Více informací >>Úžasná 86letá paní Šťastnová ze Sedlce- Prčice

předvedla dětem předení na kolovrátku. Vysvětlila odkud se bere materiál na předení, ukázala ovčí vlnu a popsala činnosti, které vedou k získání klubíčka vlny na pletení.

Přinesla  vlastnoručně upletenou čepici, i v těchto letech stále plete ponožky.

Z paměti "upředla" několik veršovaných pohádek, nám zcela neznámých.

Zazpívala si  s dětmi vánoční koledy a přidala několik vzpomínek ze svého dětství a mládí.

Děti ji na oplátku zazpívaly naše zimní písničky.

Na závěr si děti mohly vyzkoušet šlapání na  kolovrátku nebo použití přeslice.

Zůstal v nás krásný zážitek z bezvadného přednesu, z bezprostředního přístupu k dětem i k dospělým, z pozitivního přístupu k životu.


Projekt Příběhy bezpráví - Měsíc filmu na školách je projekt organizace Člověk v tísni

a probíhá v listopadu, kdy si připomínáme výročí 17.listopadu.

Seznamuje žáky s moderními československými dějinami.

Letošní téma připomíná osudy lidí, kteří byli nuceni opustit své domovy.

Projektu v naší škole se zúčastnili žáci 6. až 9. ročníku

V první části dopoledne si promítli film Swingtime, 

který pojednává o provokacích Státní bezpečnosti vůči těm, co chtěli odejít do zahraničí.

Během filmu se pak dostavil náš host, 86letýpamětník pan František Šedivý z Řevnic, bývalý politický vězeň, nyní člen Konfederace politických vězňů.

Po skončení filmu probíhala beseda o tom, jak se rázem celý život změní, když vás někdo udal,

jak to vypadalo v jáchymovských lágrech, kde pobýval celých 12 let, jak se žilo v nejistotě, kdy člověk nevěděl, kdo je přítel a kdo jse tváří jako přítel, ...

Host besedy byl na svůj věk úžasný, dokázal žáky svým životním příběhem zaujmout a většina žáků se snažila jeho zkušenosti vnímat.
V týdnu od 31.10 do 4.11.2016 měli žáci druhého stupně od 7. do 9.ročníku možnost přihlásit se na týdenní konverzační kurz angličtiny s rodilým mluvčím.

Program zajišťovala agentura Talktalk, objednávali jsme po dobrých zkušenostech z jiných škol, poplatek za kurz hradili rodiče. 

Přihlásilo se celkem 26 žáků, pracovali ve dvou skupinách: 7.+8. ročník 15 žáků a 9.ročník 11 žáků.

Lektoři Torin (Američanka) a Luke (Angličan) svým věkem 24 byli žákům relativně blízko, takže si je dokázali získat pro aktivní zapojení do různých činností.

- Žáci si procvičovali si slovní zásobu k tématům, která znali z hodin angličtiny - např. rodina, koníčky, .. ale hlavně museli  komunikovat s Angličanem v angličtině, což pro někoho byla úplně nová zkušenost.

- Rozšiřovali si slovní zásobu...

- Ale opakovali i hlavní gramatické jevy.

Nejvíce však žáky bavily hry, do kterých se zapojovali, bez rozdílu úrovně angličtiny.

V závěrečném hodnocení všichni považovali těchto 30 hodin angličtiny za velmi užitečné.


PIŠQWORKY - ŠKOLNÍ KOLO

Naše škola již počtvrté uspořádala školní turnaj v této oblíbené hře.

Turnaje se účastní žáci druhého stupně, letos jich bylo 28.

Pro vítěze je připravena sladká odměna - dort, tentokrát opravdu piškvorkový.

Prvních pět umístěných pak vytvoří družstvo, které se zúčastní oblastního kola v Sedlčanech.

Vítězkou letošního čtvrtého ročníku se stala Vendula Petrásková z 9.ročníku 

V Sedlčanech 25.10. nás budou reprezentovat:

Vendula Petrásková, Lukáš Krtek, Lucka Jurčová, Daniel Hadáček, Vláďa Holan

Fotky  ze soutěže ve fotogalerii školy.


COCA-COCA CUP CHLAPCI

Na začátku října odehráli chlapci své zápasy ve skupině.

Turnaje se zúčastnili mužstva Petrovic, Krásné Hory , Sedlec- Prčice ..

Počasí bylo nepříznivé, pánové bojovali statečně, ale postupují jiní :-)PŘÍRODOVĚDNÝ KLOKAN

Soutěž pro žáky 8. a 9.ročníku, která prověřila jejich znalosti v přírodovědných oblastech.

Úlohy jsou zadávané formou testu.

Nejvíce bodů získala Soňa Procházková z 9.ročníku

Z celkového pořadí zúčastněných žáků okresu Příbram Soňa obsadila 25.místo, zúčastněných žáků bylo 564. To je krásné :-)

na druhém místě Standa Kulanda z 9.ročníku

na třetím místě Vítek Hubička z 8.ročníku


Těšíme se ve škole na viděnou v pondělí 5.září 2016.

Slavnostní zahájení školního roku proběhne podle počasí.

Sejdeme se 7:45hod před školou,

pokud bude hezky - půjdeme ke kostelu, pokud bude pršet půjdeme do tělocvičny

Vybavení do první třídy se skládá pouze z několika věcí:

- taška

- penál

- přezuvky do školy

- boty do tělocvičny s bílou podrážkou

- oblečení na tělesnou výchovu

Ve škole budete mít připraveny:

- učebnice, pracovní sešity,

- dále  i nějaké nůžky, pastelky, tužky, ...

Vše potřebné vám sdělí paní učitelka třídní první den ve škole :-)


V poslední den školního roku jsme se rozloučili s letošní devítkou.

TEREZKA L, DOMČA, BARČA, MARKÉTKA, TEREZKA S, NIKČA, KAČKA,

ONDRA, BOHOUŠ, MATĚJ, KÁJA, PAVEL, MAREK, JIRKA, KUBA.

Ráno jsme se společně sešli všichni při slavnostním zakončení školního roku, deváťáci pak druhou hodinu obešli všechny třídy, aby se rozloučili pořádně :-) Ve školní jídelně měli poté připravený slavnostně prostřený stůl a obvyklý výborný gulášek.

Slavnostní vyřazení proběhlo v obřadní síni společenského domu. Na další vykročení do života si vyslechli slova místostarosty, ředitelky školy a paní  třídní učitelky Marcely Kakešové. Zástupci deváťáků měli připravené také poděkování pro paní učitelku. Slzavé údolí nicméně všichni překročili a nezbývá než popřát HODNĚ ŠTĚSTÍ.


Den s třídním učitelem je pravidelně zařazován v posledním předprázdninovém týdnu.

Dopoledne pak třída obvykle tráví mimo školu, tak jak se žáci a třídní učitel dohodnou. Vzdělávací náplň již není povinná :-)

V letošním roce

1.ročník se byl podívat v Bláhově Lhotě.

2.a 3. ročník v Kunclově mlýně

4. ročník vyrazil na rozhlednu Onen svět

5.ročník na zmrzlinu do Kamýka

6.ročník byl na minigolfu a výrobně perníku v Počepicích

7.ročník jel na kole do Podmok

8.ročník byl v Klučenicíh

9.ročník na Trhovkách

Fotky z některých cest najdete možná ve fotogalerii.


V úterý 26.4. absolvovali žáci 2. až 5. ročníku blok dopravní výchovy s lektorem z příbramského dopravního hřiště.

Žáci 4. a 5. ročníku se ve své dvouhodinovce připravovali na získání "řidičáku na kolo".  

Žáci 2. a 3.ročníku měli hodinovou přípravu, zejména ze základní dopravní výchovy a zároveň jako příprava na plnění úkolů na dopravním hřišti.

Pokračováním pak bude návštěva dopravního hřiště v Příbrami, které je objednané na červen a zúčastní se 3. až 5.ročník.


Tentokrát počasí dovolilo přesně na 22.4., abychom si různými aktivitami připomněli Den Země. Paní učitelka Kakešová připravila vhodné činnosti a pomůcky na plnění úkolů.  

Společně se žáky 9.ročníku pak ráno připravili několik stanovišť u rybníka Obecňák.

Žáci všech tříd pak po skupinkách procházeli jednotlivými stanovišti a plnili úkoly vztahující se k přírodě. Plněním těchto zadání si žáci doplňovali, či upevňovali své znalosti z přírodopisu.


Vystoupení bylo veselé, plné pohybu a komunikace s klaunem.

Trvalo asi 45 minut.

Děti si s Álou zacvičily, trénovaly slušné chování, hádaly pohádkové postavičky, názvy pohádek, ve kterých si zahrály - např. Tři zlaté vlasy ..., Šípková Růženka ...

Děvčata tancovala jako víly za zpěvu Dvořákovy Rusalky, kluci si s klaunem zapochodovali po škole, princ vysvobodil Růženku a všechny děti se seznámili s plyšovým oslem Patem.


Ve středu 10.2. v podvečer proběhlo další odpolední setkání rodičů a dětí ve školce.

Téma setkání bylo "Zima" a byla i hezká účast dětí se svými rodiči či prarodiči.

Společně si zahráli, zazpívali a pak tvořili postavu se zimním motivem. Pravda - Eskymák se sáněmi nebyl nejlehčí úkol, ale všichni ho zvládli.

Děkujeme rodičům i prarodičům, že si našli čas a na společnou akci přišli :-)


V pátek 22.1. se úspěšně vrátili žáci 7. až 9.ročníku ze Šumavského Zadova.

Na Šumavě strávili 6 dní od neděle 17.1 do pátku 22.1.

Ač to několik dní před odjezdem nevypadalo, sníh nakonec dorazil, mráz však přišel trochu větší.

Kurzu se zúčastnilo celkem 24 žáků od 7. do 9.ročníku, někteří opakovaně.

Pedagogický doprovod byl p. uč.Švec, p.uč.Čandová, p.uč.Kakešová.

Vzhledem k tomu, že máme dva tělocvikáře, výuka probíhala na lyžích i na snowboardu.


Ve středu 20.1. proběhl zápis dětí do základní školy.

K zápisu se dostavilo 11 dětí.


V úterý 12.1. dopoledne se několik předškoláků s rodiči

přišlo podívat, jak to vypadá, když se ve škole učí.

Většinu času pobývali ve výuce první třídy, ale chvilinku nakoukli i do ostatních tříd.

Děkujeme, že jste si našli čas. a přišli se do školy podívat.


"Hrátky nejen s jablíčky"

Dne 21.10. proběhla v mateřské školce další odpolední aktivita pro rodiče a děti.

Vstupné: Přinést jakékoliv ozdobené jablíčko.

Rodiče s dětmi přinášeli krásné výrobky - voňavé - plné fantazie a tvořivosti . Foto najdete v galerii a výrobky bylo možno vidět na výstavce.

Hrátky jsme zahájili písničkou a tanečkem Jabloň, pak následovaly říkanky a hádanky o ovoci a zelenině.

Poté se rodiče s dětmi rozdělili podle zájmu do center, kde byly připraveny materiály k rozmanitým činnostem. 

- bramborová tiskátka - tiskání a stříhání ovoce, vyplňování velkých tvarů

- krepáková zelenina - mačkáním a lepením krepákových kuliček vytvořit zeleninu ( okurky, mrkve, kukuřice)

- skládání podzimních puzzlí - grafomotorika

- příprava ovocných jednohubek - navlékání na špejli - kousky jablek, banánů, vína, ..

- příprava teplého jablečného kompotu - nezbylo ani trošku :-)

Ke konci tvořivého odpoledne si všichni pochutnali na štrůdlu, který jsme s dětmi dopoledne upekli a dalších dobrůtkách, které přinesly maminky jablečný koláč, mrkvové mafíny, záviny, ..

Prázdné talířky byly důkazem, že vše chutnalo. Něco málo jsme nechali pro děti, které nemohly přijít. Rozcházeli jsme se za tmy.


V pátek 6.11. navečer jsme se vrátili za zájezdu do Anglie.

Za těch pár dní jsme toho stihli hodně:

Odjížděli jsme v neděli 1.11. po poledni, v ranních hodinách jsme po přistání trajektu v Doveru, projeli kolem křídových útesů směr Londýn.

V pondělí ráno 2.11. jsme u Londýnské O2 arény začali celodenní návštěvu Londýna. Nejprve jsme zhlédli město z výšky na London Eye a pak pěšky i za použítí různých londýnských dopravních prostředků viděli mnoho známých míst tohoto města: Big Ben, Budovy parlamentu, Buckinghamský palác, Trafalgar Squre, London City, Tower, Tower bridge, .. večer jsme dorazili do Oxfordu a byli ubytování v rodinách.

V úterý 3.11. dopoledne jsme měli na programu výuku v jazykové škole. Pracovali jsme ve skupinách, při hodinách se vystřídalo několik učitelů, abychom si zkusili poslouchat angličtinu od různých vyučujících. Odpoledne jsme navštívili město Stratford upon Avon, rodiště W.Shakespeara. tam jsme ovšem už zmokli.

Ve středu 4.11. dopoledne byla opět škola i se závěrečným předáváním certifikátů. Odpoledne jsme jeli do městečka Windsor, kde je hrad Windsor Castle, kde bydlí královna Alžběta. Zde jsme navštívili i všechny přístupné interiéry hradu.

Ve čtvrtek ráno 5.11. jsme se rozloučili s rodinami, naložili opět kufry do autobusu, a vyrazili městskou dopravou do centra Oxfordu. Navštívili jsme Christ Church College, jejíž jídelna byla předlohou jídelny školy v Bradavicích při natáčení filmu o Harrym Potterovi. Udělali jsme si procházku po univerzitním městě Oxford a poslední bod programu byla návštěva jednoho z muzeí v Oxfordu. A pak už zůstaly poslední dvě hodinky na nákupy před cestou domů .. Tento den však už byl upršený. Odjížděli jsme v 17hodin z Oxfordu směr Folkstone, kde jsme se naložili na vlak pod kanálem La Manche.

V pátek 6.11. v 17hodin jsme dorazili do Chraštic a v 18hodin do Krásné Hory.

Dorazili jsme všichni, snad bohatší o spoustu zážitků, ...


Žáci druhého stupně využili nabídku na možnost procvičení angličtiny ve škole a anglicky mluvícími lektory.

Žáci 7. až 9. ročníku se mohli přihlásit na tento týdenní kurz anglické konverzace, který probíhal ve škole ve dnech 31.10 až 4.11.

Kurzu se zúčastnili celkem 26 žáků, pracovali ve dvou skupinách 7.+8.ročník 15 žáků, 9.ročník 11 žáků. Lektoři Torin (Američanka) a Luke (Angličan) svým věkem 24 let byli  žákům relativně blízko, čehož dokázali využít při zapojení žáků do různých aktivit.

Žáci měli každý den 6 hodin angličtiny, lektoři se vždy po 3 hodinách střídali.

Žáci si procvičovali různá témata ke konverzaci, která již by měli znát z hodin angličtiny, ale je něco jiného snažit se vytvořit pár vět v hodinách a pár vět říci Angličanovi přímo. Ověřili si svoji dovednost a odvahu komunikovat v cizím jazyce. Dále měli možnost prohloubit si slovní zásobu v různých oblastech.

Hodnocení od všech zúčastněných bylo kladné, tak snad týdenní intenzivní angličtina

přinesla své výsledky.


V pondělí 12.10. proběhla informační schůzka s rodiči těch žáků, kteří byli vybráni na studijně poznávací zájezd do Anglie v termínu 1.11. až 6.11. do Oxfordu.

Základní informace žáci dostali písemnou formou tak, jak byly pokyny připraveny od cestovní kanceláře. Rodiče měli možnost se zeptat na některé podrobnosti, případně na zkušenosti z předchozích zájezdů.

Na tento vzdělávací zájezd škola získala dotaci EU OPVK výzva č.56.

Podmínkou je absolvovat 9 hodin výuky v jazykové škole, takže 2 dopoledne budou žáci trénovat svoji angličtinu s anglickým učitelem.

Z dotace je hrazena doprava, ubytování v rodinách se stravou, výuka v jazykové škole.

Z poplatku žáků, který jsme vybírali,  bude hrazeno zejména vstupné do navštívených objektů, část dopravy v Londýně, ..

Zájezd pro nás zajišťuje CK Barbora Dokoupilová, se kterou jsme již jednou zájezd do Anglie absolvovali.

Společně s námi jedou žáci 2. stupně ze ZŠ a MŠ Chraštice.


Děkujeme všem, za účast na Balonkové slavnosti, i když počasí nebylo už úplně letní.

Prvňáčci se zúčastnili  skoro všichni, dostali modrá školní trička a modrá je letošní školní barvou. 

Děti z mateřinky byly v polovičním počtu, ale ještě si to pak oslaví ve školce :-)

Doufám, že se vám slavnost líbila, a tímto je třeba  konstatovat, že ukončení balonkové slavnosti, už znamená definitivní začátek školního roku.

A tak se na něj těšíme ...


Informace květen, červen.

- v souladu se školním programem děti budou více času trávit na "delších" vycházkách v okolí Krásné Hore - poznávat okolí, cesty, výhledy, rostliny, ..

- v případě příznivého počasí, starší děti i odpoledne mohou jít na krátkou poznávací vycházku - poznávat rostliny v okolí školy apod., ..

- školní výlet je naplánován na 2.6. - kozí farma v Zahrádce a farma v Mokřici

- k zápisu do MŠ se dostavilo 10 dětí, byly přijaty - podle přihlášených dětí k 1.9. zbývá ještě několik volných míst

- prázdninový provoz začíná v pondělí 29.6., na tento den již mají žáci základní školy ředitelské volno 

- mateřská škola bude o prázdninách v provozu jako obvykle - prvni dva týdny v červenci a poslední srpnový týden

- Paní učitelky Jirsová a Hubičková se první červencový týden účastní vzdělávání na Letní škole v programu Začít spolu, jehož prvky bychom rádi postupně zaváděli do našeho školního programu v souladu s novými poznatky a směry předškolního vzdělávání. Podrobněji bychom toto téma probrali se začátkem nového školního roku.

- Na září je v naší škole plánována oslava 120.výročí otevření dolní školní budovy. Součástí oslavy budou i výstavy v obou školních budovách. V mateřské škole bychom rádi udělali výstavu "Retro - hračky, učební pomůcky, dětské oblečení". Máte-li doma něco, co by patřilo do této kategorie, a chcete se o své vzpomínky podělit s ostatními, prosíme o zapůjčení na tuto výstavu.


V pondělí 11.2. se žáci 8. a 9.ročníku zúčastnili utkání Německo x Rakousko v pražské O2 aréně. Projekt, který byl určen žákům základních škol, umožnil skupině 25 žáků z každé školy navštívit bezplatně jeden z méně naplněných zápasů mistrovství světa v hokeji 2015.

Podmínkou bylo vytvořit plakát, se kterým pojedou fandit. Plakát s králíky se myslím povedl a zanedlouho najdete fotky ve fotogalerii.

Doufám, že si všichni účastníci tento sportovní zážitek užili :-). Poděkování patří

i doprovodu - p.Kakešové a p.uč.Švecovi.


Na poslední dubnový den - čtvrtek 30.4. vyhlásil školní parlament soutěž o nejkrásnější čarodějnici. V dopoledních hodinách se po škole pohybovalo mnoho těchto bytostí. Na čarodějnický slet do tělocvičny se dostavilo asi 30 čarodějnic a čarodějů :-)

Členové školního parlamentu pak hlasovali a nejvíce hlasů získal čaroděj Martin Palus (fotky doplníme).

Děkujeme všem čarodějnicím za účast na sletu a projevenou kreativitu (a některým maminkám- švadlenkám se omlouváme za pozdní vyhlášení akce - příště se polepšíme).

 


V týdnu od 17.4. do 23.4. absolvovali žáci 5.ročníku testování od společnosti Scio, které již používáme v naší škole několik let.

Tentokrát žáci testy vyplňovali pouze on-line, což pro někoho mohlo být trochu obtížné.

Žáci zvládli testy z obecných studijních předpokladů, českého jazyka, matematiky a angličtiny.

Testy z OSP, MA, CJ jsou testy srovnávací, kde pomocí hodnoty PERCENTIL zjistí, jak jsou na tom v porovnání s ostatními páťáky, kteří v daných dnech test psali.

Test z angličtiny je nastaven tak, ze účastníkovi po skončení testu napíše, jakou má úroveň angličtiny vzhledem ke kategoriím Společného evropského referenčního rámce pro jazyky.

Hodnoty jsou značeny A0, A1, A2, B1, .. Na konci 5.ročíku by optimální hodnota měla být A1, na konci devítky hodnota A2. Test není úplně lehký :-)

Výsledky testování si rodiče i žáci mohou nyní přečíst na adrese http://testovani.scio.cz, po zadání příslušného hesla. Podrobnou zprávu v papírové podobě dostanou všichni během měsíce.

Výsledky jsou důležité i pro vyučující, abychom zjistili na které dovednosti je třeba se více zaměřit, více procvičit, apod.


Každoročně si v dubnu i naše škola připomíná Den Země.

V letošním roce se žáci celé školy zúčastnili programu v Centru ochrany fauny v Hrachově.

Ze slunečného dopoledne se vrátili nadšeni, snad i nějakými znalostmi o přírodě obohaceni :-)

A ještě prý je na programu adopce jednoho (či více) zvířecích obyvatel Centra, uvidíme ..


Dívky druhého stupně se v letošním roce zúčastnily prestižního 

fotbalového turnaje základních škol Coca-cola cup.

Tato účast byla pro naši školy historicky první a dívky bojovaly velmi statečně - dokonce i ty, které do letošního roku fotbal vůbec nehrály.

V podzimním kole v Krásné Hoře postoupily a 14.4. se zúčastnili turnaje v Čáslavi,

kde jim byly soupeřkami dívky z Čáslavi a Příbrami, což jsou obě velké školy.

I tady podaly pěkný výkon.

V každém případě fotbalistkám patří velký obdiv za předvedené výkony a dík za reprezentaci školy.

Poděkování patří i rodičům, kteří při přípravě pomáhali.

Letos již po několikáté se žáci rozhodli, že dle vlastních možností přispějí alespoň drobných finančním obnosem na život obyvatel v nejchudších částech světa - zejména Asie a Afriky.

Sbírka má název Skutečný dárek, pořádá ji organizace Člověk v tísni, a za vybrané peníze je možno konkrétně poslat pomoc tam, kde si myslíme, že by byla nejužitečnější - peníze jdou tedy na konkrétní projekty.

Nejprve se žáci ve třídách dohodli, na které projekty by se měli vybrané poslat. Zástupce tříd na schúzce žákovského parlamentu zjistili, jak se rozhodli v jednotlivých třídách a vytvořili jsme pořadí priorit pro zaslání peněz.

V rámci posledního předvánočního dne měli devíťáci na starosti průběh sbírky.

ČÁSTKA VYBRANÝCH PENĚZ BYLA 3.150KČ.

Poté se znovu sešel žákovský parlament a podle již sestaveného pořadí důležitosti dárků se rozhodli zakoupit:

ošetření nemocného z programu Zdraví - 2 x 350kč

dvacet kuřat z programu Obživa - 5 x 250Kč

dva záchody z programu Pitná voda - 2 x 600Kč

Děkujeme všem za příspěvky.


V pátek 5.12. již v dopoledních hodinách navštívila naši školu Mikulášova družina (někteří odvážlivci tvrdí, že snad to byli deváťáci :-)).

Po desáté hodině Mikuláš navštívil mateřskou školu, kde bylo nejméně výchovných problémů.

Postupně pak jeho družina zkontrolovala celou školu. Některé zlobivce čerti původně chtěli odnést, ale nakonec po zralé úvaze je do školy vrátili ...

Čerti si troufli i do ředitelny, nicméně po konzultaci s Mikulášem paní ředitelku neodnesli (možná pro někoho škoda ..).

Odpoledne Mikuláš, dva andělé (jeden krásný a druhý zrzavý), několik čertů a hlučných čertic dorazilo zkontrolovat školní družinu. Zde si Mikuláš vzal na pomoc Knihu hříchů. Někteří žáčci tam moc krásné zápisy neměli, ale slíbili, že se polepší. Nakonec všichni dostali balíček s dobrotami. Říkal Mikuláš, že za balíčky máme poděkovat firmě Potraviny Šach, takže mooc děkujeme :-)  

Fotografie najdete brzy v naší fotogalerii.


Ve středu 3.12. jsme se sešli na na programu, který byl určen zejména rodičům "Bezpečně na internetu". Semináře se zúčastnila většina učitelů a bohužel jedna maminka. Původně plánované dvě hodinky se protáhly na dvě a půl, ani jsme nevěděli jak.

Lektor, který se pohybuje v tété oblasti i v praxi, připomenul současná nebezpečí využívání internetu, zároveň doporučil, jak nebezpečí a jeho vliv na děti a žáky trochu eliminovat. Seminář doplnil i příklady z praxe, většinou nebyly moc veselé ..

Škoda, že si alespoň pár rodičů nenašlo chvilku. Myslím, že mnohé věci o kterých se hovořilo, netušíme, nebo si je ani nechceme připustit ..Což bylo právě cílem semináře, upozornit na tato rizika.


V sobotu 29.11. 2014 jsme společně sešli při Zahájení adventu.

Všem, kteří se na přípravě Zahájení adventu podíleli, nebo nějak pomohli, velmi děkuji:

- děkuji všem žákům ZŠ  i dětem v MŠ za účast na vystoupení i za přípravu výrobků

- děkuji všem členům pedagogického sboru za přípravu vystoupení i jarmarku

- děkuji kuchařkám, uklízečkám, školnici za pomoc s přípravami

- děkuji maminkám i babičkám, které nám přišly pomoci s výrobky na jarmark

- děkuji p .faráři za možnost uskutečnit vystoupení v místním kostele

- děkuji městskému úřadu za technickou pomoc 

Děkujeme všem, kdo jste si našli čas, a přišli se na naše vystoupení podívat.

Zároveň děkuji za nákup výrobků na adventním jarmarku (výtěžek z prodeje bude použit na nákup školního vybavení - např.knihy do knihovny apod.)

Přejeme krásný předvánoční čas.


Zahájení školního roku proběhlo vzhledem k nepříznivému počasí v tělocvičně.

Počet žáků je skoro stejný jako v loňském školním roce - zatím je nás 114.

První ročník je po dlouhé době velmi malý, 7 žáků.

Školní rok začal i v mateřské škole, zatím přišlo 37 dětí, což je o pár více než loni a ještě během roku by mělo několik dětí přijít.


Během prázdnin jako obvykle byly provedeny některé drobné opravy a úpravy, tak aby budovy byly opravené a čisté. Větší investice byly letos celkem tři.

V mateřské škole se zakoupil a položil nový koberec v horní třídě školky. Nákup byl pořízen z výběru příspěvků v mateřské škole.

V základní škole byly zcela rekonstruovány oboje chlapecké záchody včetně výměny umyvadel,nových obkladů i dlažby. Rekonstrukci financoval městský úřad.

V základní škole ještě probíhá organizační úprava tak, aby vznikl větší kabinet pro učitele se zázemím (prostor k uvaření kávy, šatní skříň) a zároveň kabinet bude prostornou "návštěvní místností" pro jednání či popovídání s rodiči. Tyto náklady (nábytek, malování, ..) jsou financovány z peněz na provoz školy.


Závěr školního roku proběhl letos trochu hekticky, neboť jsme měli posunutý termín outdoorového výletu. Nicméně poslední dny proběhly jako obvykle:

Předposlední den školního roku jsme si zahráli turnaj učitelé X deváťáci ve volejbale.

Deváťáci bojovali statečně, ale opět vyhráli učitelé :-). Aby se neřeklo, že nejsme pro novinky, tak jsme se rozhodli sehrát ještě utkání v novém sportu, který máme ve škole kin-ballu. A podle předpokladu učitelé prohráli - bylo to na nás trochu moc pohybu :-))

Rozloučení s devítkou proběhlo ve společenském domě.

Fotografie ze závěru roku najdete již brzo v galerii.


Učitelky mateřské školy připravily pro zájemce z řad rodičů další odpolední setkání na úterý 22.4.2014. Paní učitelky ukázaly  a děti si procvičovaly úkoly na rozvoj grafomotoriky, ukázaly příklad paměťové hra, úkoly na procvičování početních představ.

Další ukázky úkolů byly na téma Učíme se přemýšlet např. Co tě napadne, když se řekne slovo ovoce, nádobí, ... a obráceně Řekni jedno slovo pro - hřib, bedla, klouzek.

Poslední ukázka představovala úlohy na procvičování skládání slov. 

Rodičům bylo předán přehled z odborné  literatury Desatero předškoláka.

Dík patří paní učitelkám za přípravu, a zároveň rodičům za to, že si najdou čas do školky přijít.

 


Jako každoročně jsme i letos oslavovali na naší škole Den Země. Letošní oslavy proběhly 6.5. ve spolupráci s Ochranou fauny Hrachov.

Instruktorky z Hrachova vytyčily pro dětí dvě trasy, kratší pro MŠ a mladší žáky a delší - někteří účastníci by řekli velmi dlouhou - pro 4. až 9.ročník. Na trase byla připravena celá řada úkolů. Žáci určovali stromy, poznávali živočichy, skládali puzzle, rozpoznávali druhy půd, předpovídali počasí podle mraků, prováděli a objasňovali fyzikální pokusy, rozlišovali slavnostní a užitkové ohně, vysvětlovali koloběh vody ...

Úkoly byl velmi pestré, nápadité a za to patří Ochraně fauny náš dík. Na konci obou tras se děti seznámily s mláďaty divoce žijících živočichů, která jsou v současné době chována v Hrachově.

Předpokládáme, že na Den Země, stejně jako v loňském roce, naváže sbírka na adopci některého handicapovaného živočicha, který nemůže být vrácen do přírody.


Na pondělí 5.5. 2014 paní učitelky s dětmi v mateřské škole připravily pásmo písniček, básniček, scének a tanečků k blížícímu se Dni matek.

Na vystoupení se podílely děti ze třídy předškoláků i třídy mladších dětí.

Besídka byla ovlivněna zvýšenou nemocností, ale i tak se povedla. Mnohé básničky a scénky byly nové a neotřelé, a výkony dětí roztomilé. Úsměvy na tvářích diváků byly vidět často, potlesk zasloužený.

Na závěr vystoupení předaly děti maminkám vyrobené dárečky.

Dík si zaslouží paní učitelky za přípravu, maminky, tatínkové, babičky, ... za zájem, že přišli a samozřejmě děti za krásné a milé výkony.

Fotografie z besídky najdete ve fotogalerii (zanedlouho).


Zimní olympiáda 27.1. - 14.2. 

Seznámení s historií ZOH a jejich symbolů. Úkolem dětí bylo zjistit, kteří naši sportovci se zúčastní ZOH 2014 v Soči. Na dané téma jsme si s dětmi povídali a vyrobili nástěnku zimních sportů. Průběžně jsme sledovali výsledky her, vybarvovali olympijské kruhy. 

Uspořádali jsme naše družinové ZOH v jízdě na lopatách. Vítězové byli odměněni diplomy a sladkými odměnami.


V úterý 15.4.2014 se naše škola zúčastnila 1.ročníku Velikonočního trojboje, který se konal v tělocvičně 1.ZŠ Sedlčany. Velikonoční trojboj se skládal z následujících disciplín: hod dvoukilogramovým medicinbalem obouruč přes hlavu, trojskok snožmo z místa a dribling na vzdálenost 40m na čas.

Závody byly určeny žákům 1.stupně, soutěžilo se v pěti kategoriích podle ročníku, zvlášť chlapci a dívky. 

Všichni žáci se moc snažili a někteří se umístili i na stupních vítězů.

Andrea Benešová - 2.místo v kategorii 5.ročník dívky

Lucie Hrubá - 2.místo v kategorii 4.ročník dívky

Karolína Krůtová - 3.místo v kategorii 2.ročník dívky

Sára Čandová - 1.místo v kategorii 1.ročník dívky

Blahopřejeme a děkujeme za vzornou reprezentaci školy.


V průběhu tohoto týdne žáci 5.ročníku psali srovnávací testy, které již několik let kupujeme od společnosti Scio. Od letošního roku jsou testy formou on-line, to znamená, že úkoly vyplňují na počítači. Soubor testů obsahuje test z matematiky, českého jazyka a obecně studijních předpokladů. Žáci psali každý den jeden test - na příští týden zbývá pár jedinců kteří chyběli, tak aby testy měli napsané všichni.

Výstupem z testů je hodnocení žáka, jak si stojí v porovnání s ostatními stejně starými spolužáky, zároveň, jak si vede škola v porovnání s ostatními školami. Výsledek je pak písemně zpracován, kdy jednu část dostanou rodiče s informacemi o dítěti, a druhá je informace pro školu, jaké jsou naše celkové výsledky. Informace pro školu jsou cenné, protože můžeme zjistit, kde máme nějaké nedostatky, a na ty se pak snažit odstranit.


Jarní sběr papíru, který proběhl tento týden, nám přinesl výsledek 4.170Kč. Sešlo se nám 2,8t papíru. Za utržené peníze nakupujeme pomůcky na výtvarnou výchovu, aby si je žáci nemuseli kupovat sami. Děkujeme za pomoc při sběru.

Další sběr je v plánu na měsíc červen.Ve školní družině paní družinářky připravily projekt se zaměřením na výběr zdravého jídla.

Děti vyhledávaly informace o zdravé výživě z časopisů, knih a na internetu.

Vytvářely a doplňovaly pracovní listy, vyráběly a kreslily zdravý talíř, shlédly video o zdravém životním stylu.

Vzhledem k tomu, že škola je zapojena do celostátní akce Ovoce do škol, tyto aktivity připomněly zábavnou formou důležitost zdravého stravování.

Pár fotografií najdete ve fotogalerii :-)

Zakončení projektu proběhlo přípravou zdravé odpolední svačiny.


Žáci 4. a 5. ročníku se v úterý 20.3. zúčastnili turnaje ve vybíjené.

Z osmnácti družstev se umístili na 10.místě, což je pěkné umístění :-)

Pár fotografií najdete brzy ve fotogalerii.Seznámení dětí s tématem "Březen - měsíc knihy".

Nejprve jsme se vydali do místní knihovny, kde jsme hovořili na téma "kniha" - historie, výroba, druhy knih a písma.

V družině pak každý den probíhalo čtení různých pohádek a příběhů, které poté děti nakreslily.

Z výkresů pak každému vzniklo malé album ilustrací, které založily do vyrobených desek.


Před samotným karnevalem jsme si celý týden povídali o zvycích a maskách.

Karneval proběhl 28.2. v tělocvičně ZŠ  a zúčastnil se hojný počet masek.

Soutěžilo se, zpívalo, tančilo a skotačilo. Každý zúčastněný dostal odměnu.


Ve čtvrtek 27.2. se předškoláci z mateřské školy vypravili Sedlčan do městské knihovny. Na cestu vyrazilo 14 budoucím školáčků a dvě paní učitelky. 

Program byl vybrán jako doplněk ke školnímu vzdělávacímu programu naší MŠ

k tématu "V říši pohádek".

Paní knihovnice seznámila děti s prostředím knihovny, co se tam dělá, kdo v knihovně pracuje.

Dále pak všichni shlédli loutkovou pohádku " O Dorotce a papouškovi". Děti se zapojily do hry zejména svým zpěvem.

Dále si pak prohlédly knihy a pomocí obrazového materiálu byly seznámeny s tím, jak se ke knížkám nemají chovat.

Na závěr si děti prohlédly celou dětskou část knihovny. 


<< září 2020 >>
PoÚtStČtSoNe
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930